10 Intrebari 26 Octombrie – 1 Noiembrie 2017

 

IMPORTANT! Toate diagnosticele sunt DIAGNOSTICE PROBABILE. Discutiile pe acest site nu inlocuiesc sub nicio forma consultul ginecologic.

(intrebarile au fost primite prin sectiunea Intreaba sau au fost culese anonim de pe contraboli.ro si alte forumuri)

Daca iti place micro-emisiunea mea, da LIKE pe site, distribuie si da LIKE pe Facebook ca sa afle cat mai multe femei despre ea! Poate putem astfel sa le raspundem si lor la intrebari:)

Raspunsurile detaliate in video-ul de mai jos 🙂

1.Buna ziua. Am făcut 3 teste de sarcina, toate pozitive. Mâine ar fi trebuit sa vina menstra iar azi dimineața am văzut 3 picături maronii pe chilot și atât. Poate fi scurgerea de implantare?

Mai multe informatii: Sangerare de implantare/nidatie , Iminenta de avort/Avort spontan

2.Buna ziua. In august am fost operată și am fost diagnosticata cu endometrioza. Mi sa dat tratament cu Visanne și nu am avut nicio problema până ieri. Ma doare foarte tare pieptul (îl simt umflat), am pete rozalii și când am raport sexual am o scurgere maronie. Ce poate fi?

Mai multe informatii: Anticonceptionale, Endometrioza

3.Este diferența între cezariana și nastere naturală in ceea ce priveste cantitatea și perioada lohiilor?

4.Am si eu o intrebare legata de perioada ovulatiei. Avand un ciclu neregulat (30-40 zile), nu reusesc sa aflu ziua ovulatiei (nu am simptome de niciun fel) eu avand si ovarele polichistice. Azi, fiind a 37 zi si prima zi de menstruatie am observat niste semne ( foarte mult mucus cu firicele de sange, durere la nivelul sanilor, durere la nivelul abdomenuli inferior), am facut si un test de ovulaie care a iesit pozitiv. Acum nu inteleg, ori este o eroare de test sau chiar pot sa am ovulatie in prima zi a menstruatiei? Tin sa mentionez faptul ca ne dorim foarte mult un copil.

Mai multe informatii: Cum sa obtin o sarcina, Ciclul menstrual pe intelesul tutror

5.Am bufeuri de caldura. Ce pot lua?

Mai multe informatii: Menopauza si terapia hormonala

6.Am hidrosalpinx unilateral. In urma unui tratament hormonal am reusit sa raman insarcinata, insa sarcina s a oprit din evolutie la 4 saptamani. De atunci am urmat in continuare acelasi tratament insa nu am mai ramas insarcinata! As vrea sa fac FIV, insa mi-e teama ca din cauza hidrosalpinxului sarcina s-ar opri din nou din evolutie! Ce sanse sa raman insarcinata as avea? Sau daca as face FIV ce ar trebui sa fac pentru ca afectiunea pe care o am sa numai determine oprirea din evolutie a sarcinii?

7.Sunt insarcinata in 22 de saptamani si de doua saptamani am dureri insuportabile sub coasta dreapta nu pot sta in nici o pozitie ca ma doare. Ce poate fi?

8.Buna ziua am usturimi vaginale si o secretie galbena urat mirositoare. Ce ar putea fi? Ce tratament îmi recomandati?

Mai multe informatii: Infectiile vaginale

9.Steriletul imi va afecta fertilitatea pe viitor?

Mai multe informatii: Despre sterilet

10. INTREBARE DE LA SEXUL OPUS CARE PRIVESTE AMBELE SEXE 🙂 Am 42 de ani. Am avut o viata sexuala ok si am fost casatorit 10 ani cu cineva, timp in care nu am avut probleme de nici o natura. Insa in ultimii ani am probleme cu erectia, in sensul ca cateodata am erectie dar nu reusesc sa o mentin cat e nevoie pentru un act sexual. Specific ca am facut niste analize de testoteron si au iesit bune, precum si faptul ca sunt si momente cand erectia mea e stabila. Care ar fi cauza?

 

Sper ca v-au placut intrebarile si raspunsurile!

Nu uita de LIKE 🙂 si daca doresti sa fii la curent cu ultimele video-uri imediat ce apar, aboneaza-te la Newsletter.

Pe saptamana viitoare!

Sanatate 🙂

Un gând despre „10 Intrebari 26 Octombrie – 1 Noiembrie 2017

Comentariile sunt închise.