Răspunsuri Facebook 20.09.2019

Noile răspunsuri la întrebările din ultimele zile!

Apreciezi ceea ce fac? Hai să ajutăm împreună cât mai multe femei din România, promovând sănătatea astfel:

  • dă LIKE la pagina mea de Facebook Dr. Laura Stirbu , pentru a crește vizibilitatea, și eventual o recomandare
  • DISTRIBUIE articolele, video-urile și pozele făcute de mine pe pagina ta, sau pe grupuri de mămici/femei
  • abonează-te pe acest site și pe Youtube , ca să primești imediat noile articole și filmulețe
  • Mersi mult! Sănătate!
Dupa ovulatie si panã la CM am dureri de sâni Care credeti ca ar fi cauza? Am facut analiza la prolactina si a iesit totul bine . E normal! Ești tu mai sensibilă la creșterea progesteronului după ovulație, doar atât.
Sunt însărcinată in 2 luni și jumătate .

In urma tratamentului cu Zinnat ( recomandat de medicul ginecolog) am făcut candida.

Am luat Zenella Med . De aproape o săptămâna urmez tratamentul dar parca este mai rău,au apărut mâncărimi și usturimi groaznice . Abia săptămâna viitoare merg din nou la control și as vrea sa scap pâna atunci .

M-am gândit imediat la articolul prietenului meu! Zenella e o prostie! Candida se tratează cu antimicotice, gen Canesten. https://www.contraboli.ro/cum-trateaza-zenella-med-infectiile-vaginale/
In urma cu cateva luni eram gravida in 6 sapt si 8 zile , dar am pierdut sarcina. Cand am fost la control la 9 sapt. sarcina se oprise din evolutie la 7 sapt – inimioara nu mai batea. De la inceputul sarcinii am sangerat, dr mi-a dat utrogestan, aspenter, acid folic, elevit 1 – dar sangerarile nu se oprise – a spus ca poate fi normal si sa fie repaus la pat. De anul trecut din oct. pana in prez am pierdut 3 sarcini. Am realizat cariotipul de cuplu – a fost totul in regula – am realizat cariotipul de produs din embrion si nu are nimic cromozomial 13,18 si 21. Se mentiona ca „din cauza slabei proliferari a celulelor nu a putut fi realizata analiza citogenetica”. Nu stiu ce inseamna acest lucru. Analizele de trombofilie, nu este nimic. Nu stiu ce este de facut. Am facut analize privind sindromul antifosfolipidic  dar rez. nu au iesit deocamdata. Dr ginecolog considera ca ar putea fi ceva imunologic. Dvs ce parere aveti? Văd că deja ai făcut multe analize. Mai sunt câteva, dar pentru ele îți recomand un consult la un centru de infertilitate. Să mergi cu toate analizele, ca să vadă ce mai lipsește. Da, poate fi ceva rar, imunologic. Astfel de paciente pot încerca și un tratament imunosupresor ușor, prescris de medic. Asta mai poate fi încercat. Te rog mergi la un centru special, eventual în străinătate (oricum plătești totul în Ro, s-ar merita eventual și o părere din partea unui medic școlit în alt sistem – recomand Spania, Italia, Anglia… legea germană e cam ciudațică pe alocuri, nu asta ar fi prima opțiune).
Am o fetita de 2 ani si de cand am rams insarcinata si pana acum nu am avut menstruatie. Precizez ca alaptez si acum dar foarte putin pentru ca nu mai am lapte. La inceputul anului am facut test Papanicolau care a iesit bine, iar ca metoda de contraceptie folosesc Cerazette. Lipsa menstruatiei ar putea fi un simptom al vreunei boli sau e posibil sa fie efectul alaptatului sau al contraceptivelor? Totul e perfect! E din cauza pilulelor și alăptatului!
Am o bebelușa de 4 luni și când o iau în brațe și o țin în fundulet i se înroșesc piciorușele . Ea este cam grăsuță . Din cauza asta se fac așa ?Ar trebui să mă duc la doctor cu ea sau o să treacă?Am nascut-o prin cezariana la 41 saptamani  și două zile. E ok!
În Germania a ieșit Hpv 12. In România ,cu laboratorul extra plătit ca să vina rezultatele din Germania, au ieșit mai multe rădăcini cu risc scăzut. In  Aprilie anul acesta, după control în Germania iese Hpv high risc, din Befund nu e exact clar care, sunt mai multe înșiruite. Am citit de studiul cu Ahcc 3 g dimineața timp de 3-6 luni, sunt momentan în a 4 luna de luat, mai aștept pana la a 5 a și fac un test de hpv din nou. Mi s-a mai recomandat și vaccinul, nu înțeleg de ce. Are vreun rost sa îl fac? Chiar de nu oi mai avea hpvul ? Vaccinul e perfect, protejează o viață întreagă și de noile tulpini. HPV dispare des de la sine oricum. În acest moment nu ai motiv de îngrijorare. https://drlaurastirbu.com/2019/08/07/ce-facem-cu-un-test-pap/
Anul trecut am fost insarcinata. Am avut sarcina in cervix. Am stat foarte mult in spital . Am facut cezariana, apoi mi-a facut embolizare. Cand am fost la control mi-a zis ca am rana pe uter . Daca as mai ramane insarcinata se mai poate fixa tot in cervix? Imi este teama daca se fixeaza tot in cervix sa nu imi scoata uterul – asa mi s-a spus. Nu am copii  si imi doresc foarte mult un copil. Ajutati-ma cu un sfat! Nu înțeleg cazul. Cum să îți facă cezariană la o sarcină ectopică? Sigur a fost vorba de altceva. Cât despre șansa de a avea o nouă sarcină perfectă, aceasta este mare! Treci din nou la încercat și fă de pe acum o programare la un nou medic, pentru a doua părere. Să mergi cu toate hârtiile, ca să înțeleagă exact prin ce ai trecut.
Incercam de aproape 4 luni sa facem bebe dar pana acum nu s-a intamplat. Menstruatia nu mai este ca inainte. Ma tinea 5 zile si cu dureri foarte mari in primele 2 zile.Acum de cand incercam sa facem bebe imi curg cateva picaturi 2 zile si fara dureri.Exista ceva tratament sa ma ajute sa raman insarcinata? 4 luni e ok! la peste 12 luni e ciudat. Vezi aici sfaturi! https://drlaurastirbu.com/2017/11/01/cum-sa-obtii-o-sarcina/
Sunt crampele ca la menstruatie normale in sarcina? De obicei da. Vezi aici mai multe: https://drlaurastirbu.com/2018/08/31/durerile-in-sarcina-scheme-rapide/
Va povesteam ca era posibil sa am un copilas cu sindrome down. A ajuns rezultatul si nu are bebele absolut nimic. Sunt cea mai fericita! Va multumesc mult pt. toate sfaturile, si caldura primita. Ce ceaiuri pot bea in sarcina, e ceva interzis? Super vestea! Evită ceaiurile stimulante, gen mentă și salvie. Mușețel și fenicul sunt ok.
Ce sanse are o femeie cu o singura trompa uterina sa mai faca copii? Exact ca la o femeie cu 2 trompe.
Am născut acum 11 luni, și menstruația încă nu a apărut (am trompele legate). Poți rămâne însărcinată și cu trompele legate? Dacă trompele sunt legate, atunci riscul e sub 0,001%. Dereglarea menstruală e normală după naștere, în special dacă alăptezi.
Sunt însărcinată in 7 săptămâni și rareori am o durere la piciorul drept oarecum interioara și ovar drept. Poate fi de la nervul sciatic? Ceva recomandări de ameliorarea durerilor? Menționez ca apar mai mult seara. Da, sună a ischialgie. Discută asta cu dr. tău la următorul control. Aici ai mai multe info: https://drlaurastirbu.com/2018/08/31/durerile-in-sarcina-scheme-rapide/
Este normal sa am dureri jos la ovar? Sunt in saptamana 30. Mai ales noapte cand ma întorc dintr-o parte in alta ma doare jos . E perfect normal! https://drlaurastirbu.com/2018/08/31/durerile-in-sarcina-scheme-rapide/
Sunt însărcinată în 14 săptămâni, ultimul control l-am avut la 12 săpt. Medicul mi-a spus sa merg la 17 săpt. Deoarece am mai pierdut 2 sarcini între 8-9 săpt sunt putin speriată ca ar putea sa se oprească din evolutie si aceasta. Cat nu sangerez si nu am dureri e posibil sa se întâmple ceva? Alte simptome specifice sarcinii nu am avut si nu am, gen greața sau sani tensionati. Un control în plus nu va împiedica tragedia. Te rog să urmărești acest video și sper că te va ajuta să fii mai fericită și mai liniștită în sarcina asta: https://business.facebook.com/drlaurastirbu/videos/1200428976821823/
În urma cu o săptămână mi- au apărut niște secreții albe mai abundente și o senzație de mâncărime, iar la contactul sexual am simțit senzație de arsura, usturime. In urma contactului sexual partenerul meu a avut senzație de usturime, i-au apărut niște punctulete mici gen coșuri albe și o umflatura pe penis. Eu am fost să-mi fac analizele de secreții, dar sunt un pic stresata. Ce credeți ca ar putea fi? Ce analize sa fac mai exact? Sună a infecție candidotică. Ajută produse gen Canesten. Se iau de la farmacie fără rețetă.
In urma cu o săptămână am avut c.m. apoi dupa cateva zile am iarăși o sangerare însă nu abundenta. Mentionez ca nu am mai pățit asta niciodată si ca am c.m. regulat. Vezi aici: https://drlaurastirbu.com/2019/05/14/dereglarea-si-intarzierea-menstruatiei-ce-facem/
Am făcut un ecograf si am un nodul hipoecogen de 37/27 mm ,cu apartenența ovariană stâng, în observație fibrom ovarian.Se poate trata ? Da. Se urmărește câteva luni ecografic și dacă nu dispare, se face laparoscopie cu extracția acelei formațiuni.
La control  medicul a zis că bebe are o circulara dar nu este problema . Sunt un pic îngrijorată . Am 37 de săptămâni. As putea naște natural? Da, nasc multe paciente așa. Uneori se ajunge totuși la cezariană.
Sunt însărcinată în 33 de săptămâni și 4 zile și săptămâna trecuta am ajuns la spital cu tensiune 15 cu 10. Încă de la 12 săptămâni am fost avetizata ca o sa am probleme in ultimul trimestru datorită presiunii la una din arterele uterine. Am stat internata și am primit tratament cu dopegyd, care mi s-a spus sa îl iau pana voi naște. Mi s-a recomandat control la 7 zile. Medicul mi-a spus ca cel mai probabil voi naște între 36-38 săptămâni. Credeți ca acest tratament poate afecta copilul? PS:deocamdată nu exista restricție de creștere. Tratamentul este perfect și poate fi crescut mult. Nu îți zice nimeni la câte săpt. o să naști. Dacă tensiunea e stabilă, am paciente care nasc după termen.
La cât timp după naștere e recomandat papanicolau? Sau când trebuie făcut? Menționez ca nu l-am făcut niciodată. Am două nașteri naturale. După 2 luni nu este nicio problemă. La câteva zile după menstră este ideal.
Sunt in  Londra si sunt insarcinata in 4 luni . Cred ca am o ciuperca urata de care nu pot scapa .Acum fiind insarcinata medicul nu-mi poate recomanda niciun medicament. Am mancarimi, ma jeneaza mereu, am scurgeri albe fara miros si ma doare in timpul contactului sexual. Cand apare cand dispare . Am observat ca de cand am ramas insarcinata nu prea mai dispare. Nu stiu ce sa fac. Ma spal cu ceai de musetel ca parca imi mai ia din dureri. Va rog  sa ma ajutati cu un sfat. De la farmacie poți lua fără rețetă produse gen Canesten. E o prostie să nu îți dea nimic pt. că ești gravidă. Candida se tratează obligatoriu în sarcină!
Am nascut in luna mai. In luna iulie am avut contact neprotejat (nu am avut menstruatie)… Am luat pastila de a doua zi. Dupa o saptamana am avut sangerare de 4 zile .De atunci nu am mai avut menstruatie. Am facut test de sarcina  rezultatul negativ .Este posibila o sarcina extrauterina sau o dereglare hormonala? 100% dereglare hormonală.
As dori sa imi pun sterilet dar ma stiu alergica la anumite metale (singurele metale din cauza carora nu am facut alergie sunt, aur, argint). Gasesc doar cu fir din cupru si hormonal. Am gasit pe Emag si cu fir de argint, as vrea sa stiu daca cel cu fir de argint este ok? Din câte știu, toate steriletele cu metal au cupru, unele mai au și alte metale în plus. Poți să discuți cu un alergolog înainte. Eu nu cred că o să ai probleme. Dacă ești în dubii, ia-l pe cel hormonal.
Acum trei săptămâni am fost operata, mi-a fost scoasă trompa dreapta printr-o intervenție asemănătoare celei de cezariana datorită unei sarcini extrauterine cu hemoperitoneu.

-la cât timp după intervenție as putea sa încerc sa rămân din nou însărcinată?

-credeți ca o sa am menstruații normale, adică la fel ca si înainte de operație?

-cât timp este indicat sa evit eforturile fizice importante si la cât timp după operație se poate reîncepe activitatea sexuală?

-La 6 luni.

-Da! O să se regleze din nou.

-Eu recomand o lună.

Este posibil ca in urma unui act sexual sa se fi mutat steriletul? Am avut o sangerare iar dupa cateva zile am observat firul de la sterilet mult mai jos fata de cum era inainte. Aproape iese afara. Exista riscul de a ramane insarcinata in cazul in care s-ar fi miscat ? Da, se poate muta. Dam poți rămâne gravidă. Mergi la un control.
Am 25 de ani si de mai bine de 4 ani de zile încerc dar nu raman insarcinata. Nu mi s-a gasit nimic .Acum 2 luni am avut o durere jos foarte mare.Mi-au gasit un chist de 9 mm .Mi s-a dat tratament duphaston cate 1 pe zi dar mi s-a zis ca sunt 1 % șanse să scap de chist si ca trebuie operat. Am urmat 2 luni tratamentul . Acum 2 săptamani un alt ginecolog  mi-a spus că chistul a scazut la 7 mm dar ca au mai aparut altele 2 Este posibil sa scadă si sa creasca in acelasi timp? Dar si ca e posibil sa fie endometriozice . Ca tratament am primit anticonceptionale bellara si acid folic doar ca eu nu am simptomele endometriozice.M-au sfătuit ca este nevoie de operație dar ca este riscul sa-mi scoată ovarele .Ce puteti sa-mi spuneti ? Dacă este vorba de milimetru și nu centimetru, atunci nu ai probleme. Chistul de 7 sau 9 cm se operează cât de repede! Dacă medicul tău vorbește de scoaterea ovarelor, atunci FUGI de acesta! Înseamnă că nu știe medicina modernă!

Îți recomand un control complet la o clinică de infertilitate. Acești medici de obicei sunt cu cunoștințele medicale la zi și pot să te sfătuiască mai bine. Aici ai mai multe detalii: https://drlaurastirbu.com/2017/11/01/cum-sa-obtii-o-sarcina/

Am 28 de ani si am 3 copii de 11,10 respectiv 4 ani- toate nasteri naturale . Vreau inca un copil dar mi-e frica de nastere in sistemul din Romania. As dori sa stiu exact in ce spital lucrati ca la urmatoarea nastere sa ma prezint la dvs sau poate aveti de gand sa va intoarceti in Romania. As vrea sa va contactez in legatura cu acest aspect, inainte puteam infrange orice frica cu ajutorul dragei mamei mele dar acum nu o mai am si ma simt foarte ciudat fara ea ! Dragă mămică, putem discuta oricând pe LIVE-ul de pe pagina de Facebook. Dacă ai 3 nașteri naturale, cu siguranță o să naști perfect oriunde. Majoritatea maternităților din România sunt la un standard satisfăcător din toate punctele de vedere. Eu îți urez baftă cu următoarea sarcină! Sper să prindă bebe cât de repede!
Ați putea să îmi oferiți mai multe informații despre triplul test? Aici am un articol mai vechi dar cu informații la fel de actuale: https://www.contraboli.ro/dublu-triplu-si-cvadruplu-test-in-sarcina/
Rezultat examen secreție col enterococcus faecalis prezent menționez ca am 37 săptămâni afectează bebelușul? Această bacterie e normală în sfera genitală externă, dar pune probleme dacă se regăsește la nivelul colului uterin. Infecțiile vaginale cresc riscul de naștere prematură. Pentru că ești deja în săpt. 37, un tratament cu Viviflor (lactobacili) ar fi de ajuns.
Mi s-a descoperit un fibrom intramural de 9 mm care pare sa nu amprenteze cavitatea uterina. Pot avea o sarcina cu el acolo sau trebuie scos? Mentionez ca o dna dr l-a vazut de 1 cm submucos,ulterior la un alt ecograf nu l-a mai vazut deloc,iar acum, dupa 6 luni,  am fost la o alta dna doctor,care l-a vazut intramural de 9 mm.Mi s-a spus ca pot incerca o sarcina cu el acolo,dar mai voiam o parere Da, mereu poți încerca! Nu lăsa nimic să te oprească! Am avut paciente și cu fibroame foarte mari și cu bebe perfecți!
Am luat Karissa din prima zi a menstruatiei,in mod normal menstruatia dura 5 zile iar acum e ziua 6 si tot sangerez putin. Este normal? Da.
Sunt insarcinata in 7 sapt dar de 2 zile am observat niste picături de sange maronii. Ce poate fi ? Voi pierde sarcina ? Nu se poate spune exact. Vezi aici mai multe info: https://drlaurastirbu.com/2017/10/05/tema-2-avortul-spontan/
Este normal ca de la karissa să se reduca cantitatea de sânge de la menstruatie? Da.
Am o scurgere albă. Am facut analize, nu am niciun fel de infectie , iar doctorul mi-a prescris Viviflor.Eu cred că sunt răcită, cand îmi este frig încep scurgerile abundente.Ce ar putea fi ? E normal să ai scurgeri abundente de la frig / căldură / sport ș.a.
Sunt însărcinată in 33 saptamani și am răcit. Am  dureri în gat, tuse, nas înfundat și ma doare și o măsea,poate afecta bebele aceasta răceală și ce remedii îmi recomandați? Bebe e ok. Să iei ceva pentru simptome. https://drlaurastirbu.com/2017/10/12/antibioticelemedicamentele-in-sarcinaalaptare/
Am in zona chilotului de foarte mult timp o mancarime urata, am folosit vreo 2 creme cu antibiotic. Clotrimazol si inca una nu mai stiu care.Doar zona chilotului e problema.Ce-mi recomandati? Un control medical. Poate e doar o iritație mecanică.
Dupa un control ginecologic mi s-a spus ca am o rana pe interior si m-a pus sa fac niste teste ca sa afle ce a provocat rana. Nu am primit inca un raspuns deoarece nu au ajuns încă rezultatele.Pe lângă asta am si o secretie.Pot fi provocate de frig? Nu. Poate fi vorba de o infecție cronică vaginală.
Am 20 de ani și sunt mamica unui băiețel de 2 ani și 3 luni pe care îl alăptez de la naștere .

Nu am avut probleme cu alăptarea (cu sânii) de cat o dată când avea 2 luni și nu sugea bine și aveam un început de mastita . Am rezolvat , l-am alăptat mai des etc .

Ideea e : de aproximativ 2 săptămâni , la sânul stâng simt o durere ciudata . E o durere însoțită de un fel de arsura , cred. E doar într-o singură zona durerea . Dar când mă ating/lovesc în zona aia mă doare groaznic pentru câteva secunde .

Imi e teamă să nu fie cancer de san. Ce ar putea fi ?

Nu simt nimic la mana când palpez , nodul sau ceva . Dar durerea mă pune pe gânduri . Nu e o durere obișnuită , că atunci când curge laptele sau la menstra …

La medic ajung abia peste 2 săptămâni .

Menționez că nu am avut menstruație până acum , iar de câteva zile ,, mi-a venit,, . Dar durerea așa cum am zis nu ar avea legătură cu menstruația. Mi-au apărut niste borobonele/iritație pe fata , gat și piept.Nu știu dacă are vreo legătură.

Îmi e teamă sa nu fie ceva grav , care sa afecteze alăptarea .

Mai mult ca sigur nu e vorba de cancer. E foarte rar la paciente tinere. Pentru un diagnostic exact trebuie examinare medicală. Nu pot zice multe doar din descrierea de pe internet. Deseori, chiar dacă sună ciudat, durerea e dată de sutiene strânse prost pe sân, de barele de metal. Și acele bubițe trebuie investigate, de recomandat cât mai repede. Cât timp nu ai febră, șansele sunt mici să fie vorba de ceva serios.
Bebele meu are 5 saptamani. Am inceput sa-i dau lapte praf la recomandarea medicului deoarece nu a luat in greutate si eu nu prea am lapte la san. Totul a fost ok pana cand acum de curand a inceput sa vomite. Am facut  o criza de panica deoarece am simtit ca imi pierd copilul. Nu se mai oprea din vomitat si nu mai putea respira. De ce vomita asa? Ce ii pot face atunci? Il bat usor pe spate si o tin in brate. De ce se intampla asta? Cum trebuie sa o alaptez corect cu biberonul? Unde gresesc? Nu știu exact despre ce e vorba pentru că nu sunt acolo să te observ la alăptat. Cu ce se confruntă cel mai des pacientele mele este hiperalimentația, adică bebe suge prea mult din biberon. Stomacul lor este foarte mic și va vomita excesul. Încearcă, după ce îi dai sân, să îi dai completare doar 20 de ml apoi să o ții în sus și să îi masezi spatele. Chiar dacă plânge, nu îi mai da atunci, ci la 2-3 ore dacă iar se anunță.
Am 27 de saptamani si doctorul a spus ca fetita este cu o saptamana in urma ca si dezvoltare ( poate mai mica?), dar ca nu este nimic alarmant. Toate ecografiile sunt ok inclusiv analizele de rutina in sarcina.

Pot aparea riscuri? Ce inseamna mai exact?

Nu e în urmă fetița, e doar mai mică în comparație cu alți bebei. Până la 2 săpt. diferență se acceptă această ”întârziere”. Atât timp cât crește proporțional la fiecare control, e ok.
Sunt la a doua sarcina, la ultimul control aveam 28 de săptămâni și 3 zile, iar fătul 1361 greutate. Medicul spune ca e mai mare cu 2 săptămâni. Cam cât mai ia în greutate pana la finalul sarcinii, respectiv 30 noiembrie?

Este posibil sa fie conceput în alta perioada? Menționez ca prima zi din ultimul ciclu a fost 23 februarie, iar ovulația am avut o în jur de 7,8 martie.

Menționez ca în luna ianuarie am avut sex neprotejat chiar în ultima zi de ciclu și am luat a doua zi pilulă escapelle, iar la o sapt și un pic mi a venit un nou ciclu, adica pe 29 ianuarie. Este posibil sa fie sarcina de atunci?

Specific ca am fost la controlul de rutina pe 14 februarie și nu s-a văzut nici o sarcina.Am făcut teste de sarcina și toate negative. Confirmarea sarcinii a venit abia pe 25 martie, la 3 zile de la întârzierea următorului ciclu.

Exact ce am spus mai sus: unii bebei sunt mai mici sau mai mari decât data teoretică. Nu ai rămas în ianuarie gravidă. Nu se poate spune cât va cântări bebe la final. Important să crească proportional pe curba de crestere.
Sunt însărcinată în 33 saptamani iar la urocultura mi-a ieșit <1000 UFC/ml enterobacteriaceae, pseudomonas spp, staphylococcus aureus, streptococcus app, enterococcus spp. Negativ pentru infecție urinara. Dr doctor mi-a recomandat urisan 2/zi pentru pseudomonas dar nu prea am înțeles dacă e grav, sa ma îngrijorez? Dacă nu ți-a prescris antibiotic, nu e grav. Din ce văd, pare a urină contaminată cu secreție vaginală. Eu nu ți-aș fi dat nici măcar Urisan, rezultatul e ok.
Am 35 săptămâni de sarcina si ginecologul mi-a descoperit lichid amiotic prea mult . Afectează cu ceva fatul? Trebuie sa mai merg la control si mi-a mai zis ca are cordonul dupa gat dar nu e strans. Va rog o parere ca sunt panicată! Dacă doar acum a fost descoperit acest lucru, eu cred că dr. tău a interpretat greșit rezultatul ecografic. Polihidramnionul nu apare din senin, trebuia să fi fost deja prezent. Mulți copii au circulară de cordon, nu are semnificație în momentul de față. Mergi la control fără să îți faci așa de multe griji!
Medicul ginecolog  a descoperit ca ovarul drept,care este mai mare decât cel stâng, are o zona mată. Spunea ca nu pare a fi chist ovarian. Mi-a prescris anticonceptionale (Karissa) pentru 3 luni iar apoi sa merg la control pentru a vedea cum arată acea zona.

Care este părerea dumneavoastră? Este in regula sa iau anticonceptionale?

Nu, orice formațiune care nu pare a fi chist ovarian trebuie doar urmărită ecografic și eventual operată. Des e vorba de chist dermoid, o colecție de grăsime și eventual păr. E o chestie ciudățică dar nu periculoasă.
Sunt normale contractiile de la 16 saptamani ? Simt intepaturi vaginale si in burta apoi cum se incordeaza. Fac tratament cu 3 pastile de progesteron pe zi plus No spa de 80, trec cam greu durerile si ma inteapa in burta atunci cand ma misc. Bebelusul este bine la ecograf. Da, 3-4 contracții pe oră sunt perfect normale. Sună mai degrabă a întinderi ligamentare. Aici ai mai multe info: https://drlaurastirbu.com/2018/08/31/durerile-in-sarcina-scheme-rapide/
În cât timp te refaci dupa o operație de chist si fibrom? Ce medicamente ar trebui să iau ptr libidoul scazut? Depinde cât de mare a fost operația? Dacă a fost laparoscopică, atunci 1 lună ar fi de ajuns. Pentru libidou se pot încerca mai multe lucruri, inclusiv terapie sexuală. Uneori ajută substituția cu estrogen.